Drugi susret partnera u Rumunjskoj

Comenius partneri iz Hrvatske (OŠ Pučišća i OŠ Marjan), Turske (Izmir) i Litve (Pasvalius) boravili  su u Rumunjskoj od 30. svibnja do 4. lipnja 2014. radi drugoga partnerskoga susreta na Comenius projektu Kruskurikularno poučavanje na temama prirodne i kulturne baštine.

Tim  od 8 sudionika iz naše škole najprije je otputovao u Bukurešt. Tamo nam se pridružio projektni koordinator iz Rumunjske  i odveo nas u obilazak i razgledavanje. Posjetili smo neke od najznačajnijih destinacija, poput zgrade rumunjskog parlamenta, druge najveće građevine na svijetu. Večer smo proveli uz tradicionalnu večeru u staroj gradskoj jezgri, a nakon toga nastavili s upoznavanjem kulturne (i zabavne) ponude u Bukureštu.

Nakon dva dana provedena u rumunjskoj metropoli, otišli smo u gradić Ticleni gdje je smještena naša partnerska škola. Domaćini su nas dočekali više nego srdačno, uz kruh i sol, pjesmu i veselje.

U Ticleniju smo obišli osnovnu školu, gdje nas je dočekala izložba projektnih rezultata. Hospitirali smo na nastavi i pobliže se upoznali s kolektivom, školskom atmosferom i oblicima poučavanja u rumunjskoj školi. Domaćini su nam pobliže predstavili i svoj školski sustav u zanimljivoj i poučnoj prezentaciji.

U školi je održan i zajednički radni sastanak. Svi su partneri predstavili projektne rezultate svoga rada, odnosno kroskurikularne obrade prethodno dogovorene teme Šuma. Nakon prikazanih projektnih rezultata razvila se rasprava. Većina je partnera izrazila zadovoljstvo zbog sudjelovanja u projektu. Smatraju da je to korisno pojedincima koji sudjeluju, učenicima i svekolikim nastavnim kolektivima jer svi imaju prigodu za učenje. Jednako tako izražavaju zadovoljstvo zbog odabrane teme. Smatraju da im je prikladna tema olakšala rad.

Nakon radnog sastanka domaćini su nam priredili zajednički ručak. Uz priredbu škole domaćina i folklorne plesove upoznali smo čari tradicionalne kuhinje i dobro se zabavili.

U Ticleniju smo posjetili i tehničku gimnaziju i razgovarali s učenicima i osobljem škole. Priređena nam je prezentacija s upoznavanjem Rumunjske, Bukurešta i Ticlenija. Nakon toga posjetili smo naftna polja po kojima je ovaj kraj poznat. U gradskoj vijećnici sastali smo se s predstavnicima lokalnih vlasti a gradonačelnik nam je još jednom iskazao dobrodošlicu.

Zadnje večeri u Rumunjskoj organizirana je zajednička večera. Na toj su večeri domaćini svečano podijelili potvrde o sudjelovanju, a svi su partneri međusobno izmijenili darove. Uz folklornu glazbu i ples zabava je potrajala do dugo u noć.

Emocije na rastanku bile su, kao i obično, podijeljene. Tužni zbog odlaska i rastanka s partnerima, ali sretni jer smo bolje upoznali svoje nove prijatelje, krenuli smo natrag na svoj otok. Iz Rumunjske nosimo divne uspomene na prekrasnu zemlju i tople, srdačne domaćine.

objavio: Daniel Šantić   datum: 8. 7. 2014.