Suradnja s udrugom Sunce - projekt "Otoci bez morskog otpada"

Naša je škola partner u projektu Marine litter free Dalmatian Island koji provodi Udruga za prirodu, okoliš i održivi razvoj Sunce. Cilj projekta je osposobljavanje za samostalno provođenje akcija čišćenja i monitoringa otpada te jačanja lokalne i nacionalne zagovaračke aktivnosti.

Prva zajednička aktivnost bila je edukativna radionica o problematici morskog otpada, odnosno obuka za praćenje morskog otpada s plaža i obradu prikupljenih podataka. Radionicu su održali voditelji iz udruge Sunce, a sudjelovalo je 25 učenika naše škole, uglavnom članova naših školskih ekoloških sekcija, kao i voditeljice tih ekoloških sekcija, učiteljice Ana i Simona.

U zanimljivoj i dinamičnoj radionici od voditelja smo saznali mnogo toga o morskom otpadu, njegovom podrijetlu, vrstama i štetnosti za okoliš. Kao što smo i u prijašnjim akcijama čišćenja plaža uočili, većina otpada u moru je od plastike. Zanimljivo je bilo saznati da postoje različite vrste plastike od kojih neke tonu na morsko dno, neke plutaju na površini mora, a neke se zadržavaju u morskom stupcu. Posebnu skupinu čini otpad izbačen valovima na obalu. Svaka od ovih skupina šteti živim bićima u moru, a možda najviše otpad u morskom stupcu u kojeg se morske životinje mogu zaplesti i uginuti. Plastične vrećice životinje često zamjenjuju za hranu pa ih jedu zbog čega ugibaju. Vjerojatno najopasniji je onaj najsitniji plastični otpad kojega i ne vidimo, a nazivamo ga mikroplastikom. Plastika se zbog utjecaja sunca i mora raspada na sitne komadiće kojih je pun ocean. Riba te komadiće zamjenjuje za hranu i tako mikroplastika ulazi u hranidbeni lanac i završava na našim tanjurima. Jako mnogo plastike ulazi u oceane u procesu pranja naše odjeće koja sadrži značajan udio plastičnih materijala. Mikroskopirali smo pijesak s naših plaža i u njemu pronašli veliku količinu mikroplastike različitih boja.

Saznali smo nešto i o mogućnostima smanjenja zagađenja naših oceana. Slijedi nam komunikacijsko-zagovaračka radionica za učenike i učitelje, a potom i velika akcija čišćenja plaža.

objavio: Daniel Šantić   datum: 27. 2. 2024.

« Srpanj 2024 »