Kraj nastavne godine

Još je jedna nastavna godina za nama. Puno se toga u ovoj godini naučilo, a dio toga prikazan je i u predstavljanju projekata i predstavama koje su se održale zadnjih dana škole.

Učenicima od petog do osmog razreda njihove su kolege zadnjeg dana nastave pokazali tijek i rezultate izvannastavnih projekata na kojima su radili cijelu godinu. Učenici 6. i 7. razreda s učiteljicom povijesti Anom Marčić dvije su godine radili na projektu „Tradicija brodarenja“ i prikazali su tijek toga rada kroz ppt prezentaciju, i maketu pasare koju su izradili. „Prirodnjaci“ su pod vodstvom učiteljice Simone Širković Martinić prikazali svoj rad na projektu „More – stanovnici obalnog i priobalnog područja“.

Četvrtaši su na završnoj predstavi, osim što su se oprostili od svoje učiteljice Mirjane Bauk, igrokazom  „Riboršćina po pučiški“  predstavili publici male ribare, njihov život i rad s morem i od mora. Oživjeli su uspomene na ribarenje i ribare iz prošlosti našeg mjesta te otkrili publici važne „male tajne velikih majstora mora i ribarenja“. Bili su toliko uvjerljivi u oslikavanju i predstavljanju situacija iz ribarenja da je publika zaključila kako su mali ribari-četvrtaši mnoge od njih naučili onome što bi svatko tko želi loviti, pripremati, kupiti ribu ili postati ribar svakako morao znati. Predstava je u cijelosti izvedena u dijalektu, a nastala je kao tek jedan od završnih rezultata dvogodišnjeg nastavnog projekta koji je provodila ova generacija učenika pod naslovom „Ribar-život i rad s morem i od mora“.

I u područnim su školama učenici predstavljali rezultate svoga rada.

Učenici PŠ Pražnica  prikazali su ppt prezentaciju i predstavu proizišlu iz istraživanja i produbljivanja nastavnih sadržaja (Utjecaj mora na život Pražničana - iseljenici s početka 20. stoljeća). Igrokaz "Putovanje u nepoznato" predstavljen je  na pražničkom idiomu i prikazuje "nevoju i nedaće" muškaraca i težaka tog vremena. Tko zbog nesretne ljubavi, tko zbog bolesti vinove loze morao je napustiti dom i obitelj u potrazi za boljim. Priča opisuje rastanke ljudi i dio putovanja brodom za Ameriku. Učenici su, kostimirani noninom odjećom iz ormara, pred svojim roditeljima i ostalom  publikom emotivno prikazali sudbine ljudi, a prezentacijom naglasili moguće razloge odlazaka ljudi s otoka Brača.

Već tradicionalnom javnom prezentacijom učenici PŠ Gornji Humac predstavili su dio ovogodišnjeg rada na dvama nastavnim projektima, „Život na Gračišću“ (jednogodišnji projekt) i „Vremenska obilježja zavičaja i prognoza“ (četrnaestogodišnji projekt).

Kako bi istražili i spoznali uvjete života u dalekoj prošlosti posjetili su lokalitet Gračišće. Obradom prikupljenih informacija s terena, korištenjem stručne literature i uzročno posljedičnim promišljanjem izradili su projekciju kulture življenja u davnoj prošlosti zavičaja.

U drugom dijelu prezentiranja upoznali su članove lokalne zajednice s novim podatcima i zaključcima o vremenskim obilježjima zavičaja. Najzanimljiviji intelektualni proizvod ovog projekta je školska ljetna prognoza.

Na kraju se gosti počašćeni učeničkom izvedbom narodnih plesova iz različitih dijelova naše domovine.

objavio: Daniel Šantić   datum: 21. 6. 2019.