Očuvanje i promicanje jezične baštine

Čuvanje jezične baštine, odnosno njegovanje prekrasnoga pučiškoga zavičajnoga govora, jedno je od poslanja naše škole. Stoga nije neobično da naši učenici redovito nastupaju na smotrama čakavskog izraza, osvajajući i publiku i odličja.

I ovoga su proljeća naši učenici bili vrijedni, predstavljajući svoju školu i svoj jezik na brojnim manifestacijama.

Započelo je nastupom Pina Vrandečića na Dječjem pričiginu 2. travnja 2016. Pino je u Gradskom kazalištu mladih Split oduševio brojnu publiku svojom pričom „Jo govorin Pučiški“, i osvojio prvo mjesto. Kao pobjednik Dječjeg pričigina s istom je pričom nastupio na Šolti u sklopu manifestacije „Ča more judi“, još jednom oborivši publiku s nogu. Jednako tako publika je reagirala i 21. svibnja na Nazorovim danima u Postirima, gdje je Pino također nastupao.

Naši su učenici, sadašnji i bivši, aktivni bili i u Noći knjige, koja se odvijala 22. travnja 2016. Tonka Martinić i Kristina Bartl tom su prilikom u Bolu predstavile priče „Čobon Onte“ i „Eko vila“.

VI. susret „Dica i čakavica“ održao se 12. svibnja u Hvaru, a nastupili su Pino Vrandečić s pričom „Jo govorin Pučiški“ i Antea Jerčić s pričom „De, Bera!“.

U Splitu je 10. svibnja pučiška pjesnikinja Dubravka Borić promovirala svoju zbirku pjesama za djecu na čakavici „Bubamara“. U tome su joj, recitirajući pjesmice na autentičnoj čakavici,  pomogle naše učenice Tonka Martinić i Laura Radić i naša bivša učenica Kristina Bartl.

Zahvaljujemo našim učenicima koji, pod budnim okom mentorica – ponajprije Katarine Drpić, Lucije Puljak i Maje Ćapin – njeguju svoj prelijepi jezik i otimaju ga zaboravu.

objavio: Daniel Šantić   datum: 23. 5. 2016.

« Ožujak 2024 »